Loading...

عملکرد فیلتر های دستگاههای اسمز معکوس

عملکرد فیلتر های دستگاههای اسمز معکوس

آب شیرین کن های  خانگی ۶ مرحله ای زیر سینکی به روش اسمز معکوس (Reverse osmosis) عمل می کنند که روش اسمز معکوس یکی از روش های نوین جداسازی می باشد که در آن املاح تا ابعاد ۰٫۰۰۱ میکرون توسط غشای ممبرین و با فشاری که پمپ ایجاد می کند ,حذف می شوند. این روش قادر به جداسازی مواد غیر آلی حل شده ، مواد آلی حل شده ، آلاینده های میکروبیولوژیکی از قبیل اندوتوکسین ها ، ویروس ها و باکتری ها می باشد.

روش تصفیه آب در دستگاه ها

پیش فیلتراسیون تصفیه آب خانگی شامل مرحله یک تا سه

پروسه پیش فیلتراسیون شامل سه مرحله بوده که جهت آماده سازی آب به واحد اصلی دستگاه یعنی (ممبرین) و حذف مواد مضر بویژه کلر که باعث کاهش کارایی و طول عمر ممبرین می شود , ضروری می باشد .

مرحله اول فیلتر الیافی

این فیلتر از جنس پلی پروپیلن ۱۰۰ % خالص فشرده ۵ میکرون  یا نخی با پوسته شفاف جهت حذف گل و لای ، شن و ماسه و سایر آلودگی های معلق , می باشد. ساختار گرادیان این فیلتر ها به گونه ایست که ذرات درشت تر در قسمت های بیرونی فیلتر و ذرات ریز تر در قسمت های داخلی فیلتر به دام می افتند , به عبارت دیگر تراکم فیلتر از سطح بیرونی به سطح داخلی افزایش می یابد . این گرادیان دانسیته باعث استفاده بهینه از ظرفیت فیلتراسیون می شود .این فیلتر ها دارای استاندارد های NSF و FDA می باشد .پوسته شفاف این مرحله زمان تعویض این فیلتر را به سادگی نشان می دهد .

مرحله دوم فیلتر کربن پودری

کربن بکار رفته در این فیلتر از جنس پوسته نارگیل با پوسته سفید جهت حذف کلر ، تری هالومتان ها و بیشتر مواد شیمیایی آلی موجود در حشره کش ها و آفت کش ها ,رنگ ، طعم و بوی آب , می باشد .

مرحله سوم فیلتر کربن بلاک

کربن بکار رفته در این فیلتر از جنس پوسته نارگیل با پوسته سفید جهت تکمیل عملکرد مرحله دوم و حذف مواد شیمیایی موجود در آب می باشد . ساختار خلل و فرج این فیلتر برای حذف بالاترین میزان کلر و مواد سمی در نظر گرفته شده است . این فیلتر شامل دو لایه از جنس پلی پروپیلن جهت پیش تصفیه می باشد .

  • فیلتر های کربنی مراحل ۲ و ۳ از جنس پوسته نارگیل (Coconut Shell) با Iodine Number >1100 بوده که دارای استاندارد غذایی می باشند
  • مرحله چهارم  ممبرین یا همان واحد اصلی دستگاه

عملکرد غشای ممبرین جهت حذف املاح مضر تا ابعاد ۰٫۰۰۱ میکرون از جمله مواد غیر آلی حل شده،مواد آلی حل شده، آلایندههای میکروبیولوژیکی از قبیل اندوتوکسین ها، ویروس ها و باکتری ها و نیترات و نیتریت و فلزات سنگین مانند جیوه , آرسنیک , سرب , روی و… می باشد.ممبرین های با کیفیت بالا دارای استاندارد های NSF , ANSI بوده و املاح و مواد مضر را تا ۹۸ % حذف می کند .

مرحله پنجم فیلتر کربن خطی

کربن این فیلتر از جنس پوسته نارگیل جهت بهبود طعم ، بو و مزه آب, می باشد .از آنجا که آب پس از ذخیره در مخزن از این فیلتر عبور می کند , چنانچه آب به مدت طولانی در مخزن مانده و طعم و بوی آن تغییر پیدا کرده باشد با عبور از فیلتر مرحله پنجم تغییرات صورت گرفته بهبود می یابد .

مرحله ششم  فیلتر بیو سرامیک زرد جهت تنظیم pH و بهبود طعم و مزه آب بکار میرود این فیلتر خطی می تواند ، از نوع اسیدی و بازی و یا مادون قرمز و یا فیلتر مواد معدنی باشد PH آب تنظیم و آب از حیث مزه و طعم مناسب آشامیدن می گردد.

زمان تعویض فیلتر دستگاه های تصفیه آب خانگی

  • فیلتر های مراحل ۱ تا ۳ بسته به کیفیت آب ورودی , در طول 6 تا 12 ماه باید تعویض گردد .
  • ممبرین , چنانچه فیلتر های پیش تصفیه به موقع تعویض شوند , معمولا از دو تا 5 سال عمر می کند .
  • فیلتر های مراحل ۵ و ۶ هر یکسال باید تعویض شوند
0
بازخوردها


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید